събота, 11 юли 2015 г.

Нов vs. Стар електромер

     От средата на февруари вече съм с нов електромер. ЧЕЗ го изнесоха на стълб, на улицата. Но когато ме попитаха дали да махнат стария, който е монтиран на стената на къщата, аз отказах защото бях чувал от приятели, колеги и познати, че новите електронни електромери отчитат по-високи сметки и реших да го проверя като ги засичам известно време и двата. 
     Това, за по-високите сметки, според мен е логично, защото електронните електромери са по-прецизни и хващат сравнително малки консуматори, които старите електромери пропускат. Но колко е разликата в показанията не знам и реших да проверя...

     И така, след като занулиха новия електромер и подписах протокола за поставянето му, реших известно време да засичам и двата и да видя каква ще е разликата в показанията им. В началото мислех да го правя месец за месец, тъй като така или иначе си засичам месечните показания, после обаче, ми се видя много бавно и реших да го правя всяка седмица. Започнах на 1 март, неделя, а след това всяка неделя засичах и сравнявах показанията. Тъй като не мога да съм сигурен, че часовниците им са настроени напълно еднакво, реших, че няма да засичам разликата между показанията на отделните тарифи дневна и нощна, а само на сбора им, който дава общата консумирана енергия в kWh.

Стария електромер на къщата и новия на уличния стълб

     Бях любопитен какво ще се получи, защото докато течеше моят "експеримент", говорих с приятели и познати, и всеки даваше своето предположение каква ще е разликата. Предположенията варираха в изключително широки граници. Чух и теории, близки до конспиративните, при които разликата беше 30%!
     И ето какво се получи:
     Ако приемем, че малките консуматори, които биха дали разликата между показанията в двата електромера са сравнително постоянни, значи за относителната разлика (в проценти) между показанията на електромерите е важно общото количество електроенергия. И наистина за 17 седмици се очертаха два различни периода. Първият от 8 март до 12 април беше още сравнително студено климатиците работиха на отопление, бойлера изстиваше по-бързо, фурната и котлоните работиха доста по-често, т.е. общата консумация беше още сравнително голяма. Разликата в показанията през този период варираше между 2,1% и 3,6% (средна стойност 2,8%). Вторият след средата на април, времето се позатопли климатиците вече не работиха, минахме на салати и фурната влизаше в употреба доста по-рядко и общата консумация е чувствително по-малка отколкото през първия период. Разликата в показанията през този период варираше между 6,2% и 9,3% (средна стойност 7,4%).
     Ето и данните за двата периода:
 
Седмични показания на електромерите

 
Графика на седмичните показания и разликата им

 
Месечни показания на електромерите
 

Графика на месечните показания и разликата им


     И така, разлика разбира се има и тя, естествено, е "в полза" на новия електромер. Това е естествено и разбираемо защото дигиталните електромери са по-прецизни и хващат и много малки консуматори, например stand-by-я на телевизорите, включени зарядни в контакта, независимо, че в момента към тях няма включен GSM и т.н. Освен това, колкото по-малка е общата консумация на тока, толкова по-голяма е грешката (разликата) в полза на новите електромери. Без да съм го проверявал изрично, предполагам, че тази разлика през зимния период ще е минимална, а лятото, както се вижда, е най-голяма. Разбира се, за всяко домакинство тя ще е сравнително различна, в зависимост от това как и какви електроуреди използват. Освен това, ако трябва да кажа една стойност, която да показва разликата в показанията на двата електромера не мога. Ако чисто механично взема средната стойност на периода, в който засичах показанията (но само и единствено в този период, а не за цялата година), то разликата е някъде в порядъка на 5%. Дали тази разлика е голяма или малка, нормална или не, е съвсем друг въпрос...



Няма коментари:

Публикуване на коментар